Gdzie czujemy się najlepiej? Nie w egzotycznych krajach, ale tam, gdzie jest rodzina

Gdzie czujemy się najlepiej? Nie w egzotycznych krajach, ale tam, gdzie jest rodzina

Badanie Goodyeara – nowe fakty na temat podróżowania

Wielu ludzi poszukuje swojego miejsca na ziemi, w którym będą naprawdę szczęśliwi i spełnieni. Okazuje się jednak, że czasami nie trzeba szukać daleko, a to wyjątkowe miejsce jest na wyciagnięcie ręki, co pokazują zrealizowane na zlecenie Goodyeara badania w ramach kampanii My Feel Good Place. Jak wynika z przeprowadzonej ankiety dla wielu wyznacznikiem psychologicznego bezpieczeństwa i szczęścia w danym miejscu jest bliskość kochanych osób i znajoma okolica. Bardzo cenna jest zwłaszcza możliwość spędzania czasu z najbliższymi.

W ramach przeprowadzonej w trzej krajach sondy (Włoszech, Francji i Niemczech), ankietowanym zadano pytanie czym jest dla nich pojęcie My Feel Good Place. W odpowiedziach respondenci najczęściej wskazywali na dom, do którego wracają po ciężkim dniu (33%) lub miejsce, w którym przyjaciele i rodzina są blisko (29%). Dla mniej niż jednej trzeciej (23%) źródłem dobrego samopoczucia jest podróż w niezwykłe miejsce.

Co ciekawe, ankieta ujawniła interesujące różnice między krajami. Niemcy, niezależnie od wieku, wybierali dom, do którego wracają po ciężkim dniu, jako miejsce, w którym czują się dobrze. We Włoszech i Francji preferencje były mniej wyraźnie zarysowane. Młodsi ankietowani z Włoch (29%) i Francji (31%) woleli ucieczkę w niezwykłe miejsce, co wskazuje na śmiałość charakteru i chęć poznawania nowych ludzi. Warto tez zauważyć, że Włosi (36%) wykazywali największą tendencję do wskazywania miejsca, w którym przyjaciele i rodzina są blisko.

„Wyniki ankiety wykazują, że niezależnie od pochodzenia i kultury, możliwość kontaktu z przyjaciółmi i rodziną jest najważniejszym elementem, który sprawia, że w danym miejscu czujemy się dobrze. Miejsce jest w tym przypadku elementem wtórnym wobec faktu przebywania razem. Innymi słowy nieważne gdzie, ważne z kim. Najważniejsi są ludzie, z którymi dobrze się czujemy i w towarzystwie których możemy się zrelaksować” – powiedział dr Dimitrios Tsivrikos, psycholog konsumpcji i biznesu w University College of London.

Zdaniem doktora Tsivrikosa trudno jest też przecenić wpływ bezpiecznej przestrzeni czy środowiska, w którym dobrze się czujemy, na ludzką psychikę.

„Przebywając w przestrzeniach czy środowiskach, które uznajemy za psychologicznie bezpieczne, regenerujemy ciało i umysł, dystansując się od czynników stresu związanych z pracą czy życiem osobistym. Znalezienie miejsca, w którym dobrze się czujemy, może przynieść ważne psychologiczne korzyści i pozytywnie wpływać na nastrój, samopoczucie i ogólną sprawność” – dodał D. Tsivrikos.

Poglądy Niemców, Włochów i Francuzów podzielają też Polacy. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w 2013 r. większość z nich czuje się szczęśliwa w najbliższym otoczeniu – rodziny i bliskich znajomych i, jak twierdzą socjolodzy, tendencja ta utrwala się. Przekłada się to również na podróże, bo jak wynika z raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, Polacy coraz częściej wyjeżdżają w gronie rodziny, zabierając ze sobą dzieci. O ile w 2012 roku dzieci (w tym niemowląt) było 11,6%, a w 2013 – 12,3%, o tyle w 2014 roku już 13,6%. A gdzie najchętniej wybierają się Polacy? Jak się okazuje, w rankingach najpopularniejszych wśród Polaków od lat dominują te same kraje, co oznacza, że lubimy, to co znamy i gdzie czujemy się bezpieczni.

„Nie różnimy się zasadniczo od innych nacji ze środkowej czy północnej Europy i podobnie jak oni dążymy na południe ku słońcu, wodzie i temperaturze choćby nieco wyższej niż u nas. Oznacza to, że niezmiennie od lat najpopularniejszymi kierunkami naszych wyjazdów są Grecja, Turcja, Egipt i Hiszpania wybierane przez blisko 70% polskich turystów” – twierdzi Krzysztof Piątek, Prezes Zarządu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

„Rezultaty ankiety odzwierciedlają esencję hasła Made to Feel Good – Goodyear zapewnia spokój ducha niezależnie od tego, dokąd się wybieramy z ludźmi, którzy są nam bliscy. Niezależnie od tego, czy chodzi o podróż psychologiczną, czy realną wyprawę, Goodyear zwraca uwagę na miejsca,
w których kierowcy czują się dobrze i na podróże, które ich w te miejsca zabierają”
– powiedział Hans Vrijsen, dyrektor marketingu opon osobowych Goodyear Dunlop w regionie Europa, Bliski Wschód i Afryka.

Przeprowadzone badanie jest elementem kampanii My Feel Good Place, nawiązującej do hasła firmy Made to Feel Good. Kampania koncentruje się na miejscach, w których czujemy się dobrze i wspiera osoby, które tych miejsc szukają w towarzystwie swoich bliskich. W ten sposób Goodyear rozszerza swoją misję, która ma zapewniać już nie tylko wygodną jazdę, ale także inspirować do podróży zarówno w miejsca znajome, jak i zupełnie nowe.

Kampania połączona jest z konkursem, który polega na umieszczaniu fotografii ulubionych miejsc na Instagramie z hasztagiem #myfeelgoodplace. Zdjęcia można również przesyłać bezpośrednio na stronę internetową Goodyear (www.goodyear.eu/pl_pl/media-and-promotions/myfeelgoodplace/) lub na Facebooka Goodyear. Wszystkie zdjęcia będzie można znaleźć na cyfrowej platformie My Feel Good Place. Nagrodą główną jest sponsorowany przez Goodyeara bilet lotniczy dookoła świata.

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie. Wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne w 50 zakładach produkcyjnych w 22 krajach, zatrudniając 68 tys. pracowników. Dwa ośrodki innowacji – w Akron w stanie Ohio i Colmar-Berg w Luksemburgu rozwijają najnowocześniejsze produkty i usługi, które wyznaczają branżowe standardy w dziedzinie technologii i parametrów. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A., która jest największym tego typu zakładem w Europie, zatrudniającym prawie
3 tys. osób.