PRACOWNICE I PRACOWNICY KAMBODŻAŃSKICH FABRYK ODZIEŻOWYCH PROTESTUJĄ ŻĄDAJĄC WYŻSZEJ PŁACY MINIMALNEJ

 

 

PRACOWNICE I PRACOWNICY KAMBODŻAŃSKICH FABRYK ODZIEŻOWYCH  PROTESTUJĄ ŻĄDAJĄC WYŻSZEJ PŁACY MINIMALNEJ

PRACOWNICE I PRACOWNICY KAMBODŻAŃSKICH FABRYK ODZIEŻOWYCH
PROTESTUJĄ ŻĄDAJĄC WYŻSZEJ PŁACY MINIMALNEJ

Pracownicy i pracownice kambodżańskich fabryk odzieżowych, wspierani przez organizacje
pozarządowe oraz związki zawodowe na całym świecie, żądają podniesienia płacy minimalnej do 177  USD miesięcznie.
Clean Clothes Campaign wzywa H&M do odegrania roli lidera wśród firm odzieżowych we
wprowadzeniu godnej płacy w Kambodży.

17 września 2014 r. tysiące pracownic i pracowników w wielu fabrykach w Kambodży zademonstruje  swoje żądania do zwiększenia płacy minimalnej do wysokości 177 USD miesięcznie. Jest to kolejny etap walki pracowników fabryk odzieżowych w tym kraju, którzy od drugiej połowy 2013 roku żądają wzrostu płacy minimalnej. Ma to pozwolić na osiągnięcie w przyszłości płacy wystarczającej na godne życie. Na początku stycznia 2014 roku nastąpiła eskalacja walk w Kambodży, po wprowadzeniu policji i armii przeciwko protestującym. W wyniku interwencji siłowej 4 osoby zginęły, a 23 zostało aresztowanych.
Obecny poziom płac w wysokości 100 USD miesięcznie to zaledwie 25% płacy szacowanej jako
wystarczająca na godne życie przez sieć związków zawodowych i organizacji pozarządowych w Azji: Asia Floor Wage Alliance. To oznacza, że około 500 000 pracowników i pracownic kambodżańskich fabryk nie jest w stanie zaspokoić nawet najbardziej podstawowych potrzeb życiowych.Na początku października br. w Kambodży zbierze się Komitet ds. Płac w celu ustalenia nowego poziomu płacy minimalnej. Związki zawodowe oraz pracownicy i pracownice nalegają na 177 USD miesięcznie. Po roku walk wierzą, że firmy odzieżowe mają ważną rolę do odegrania w tym procesie i powinny podjąć odpowiednie kroki, aby wesprzeć ich żądania.
Ath Thorn, Przewodniczący kambodżańskiego związku zawodowego C.CAWDU twierdzi, że firmy wyciskają, co się tylko da z ograniczonych marżą możliwości rynku odzieżowego, by osiągnąć jak najwyższy zysk. To najwyższy czas, aby wzięły one odpowiedzialność i zaczęły zajmować się kwestią, która leży w sercu naszych protestów: godną płacą. Wzrost wynagrodzeń do poziomu 177 dolarów amerykańskich jest krokiem w tym kierunku.
H&M ogłosił w zeszłym roku rozpoczęcie pilotażowego projektu w Kambodży jako część swojej „Strategii na rzecz zapewnienia Sprawiedliwej Płacy”. Do tej pory nie została przez nich ogłoszona żadna informacja na temat postępu w określeniu kwoty wystarczającej na godne życie w Kambodży. CCC wzywa H&M do pokazania swojego zaangażowania w sprawę płac pracowników i pracownic szyjących kolekcje firmy. Maria Huma z Clean Clothes Polska stwierdza, że jeśli H&M pragnie być prawdziwie zaangażowany w poprawę warunków życia kobiet i mężczyzn, którzy szyją ubrania tej firmy, to jest to prawdziwa szansa do
odegrania roli odpowiedzialnego społecznie lidera na światowym rynku odzieżowym, domagającego się godnych płac dla pracowników fabryk odzieżowych w Kambodży.
Petycję w sprawie wzrostu płacy minimalnej w Kambodży można podpisać na stronie www.cleanclothes.org/livingwage/sign/